Kredītvēsture

Kredītvēsture ir personas finansiālo darbību pārskats par visām darbībām, kas veiktas līdz šim. Kredītvēsture sastāv no datiem par iepriekšējo kredītsaistību izpildi, rēķinu apmaksu un rīcību ar naudu, kas atrodas bankas kontos.

Laba kredītvēsture ir svarīgs rādītājs, ko izvērtē, saņemot aizdevumu gan bankā, gan arī no nebanku aizdevējiem un tiecoties uz pēc iespējas izdevīgākiem nosacījumiem citos ar finansēm saistītos darījumos. Ar labas kredītvēstures palīdzību iespējams viest uzticību gan esošajos, gana arī topošajos darījumu partneros.

Šobrīd ikvienam interesentam ir iespēja apskatīt savu kredītinformāciju, kā arī uzzināt, kurš par jums pieprasījis šādu informāciju. Sekojot līdzi kredītinformācijai jūs vienmēr būsiet lietas kursā par savu kredītvēsturi, kā arī zināsiet, kad šī informācija tiek nodota kādai citai personai un vai tas notiek likumīgi. Apskatot kredītinformāciju jūs varat atrast ziņas par nenomaksātiem vai kavētiem rēķiniet, par kuriem, iespējams, jau sen esat aizmirsis, tādā veidā izvairoties no negatīviem punktiem savā kredītvēsturē un lielu soda procentu uzkrāšanas.

Zināšanas par savu kredītvēsturi un pieeja kredītinformācijai:

  • Ļauj pirmajam uzzināt par visiem parādiem, kas reģistrēti kredītbiroju sistēmā,
  • Ļauj izvairīties no uzkrātiem soda procentiem, kas varētu būt radušies, neinformējot jūs par parāda esamību.
  • Sniedz iespēju precizēt savus datus, kas, iespējams, bijuši nepilnīgi, tādā veidā kavējot dažādu finanšu darbību veikšanu un sekmējot aizdevumu atteikumus.
  • Nepieļauj krāpšanas gadījumus, kuros tiek izmantoti jūsu dati.
  • Ļauj par visu būt informētam pirmajam – saņemot e-pastus ar informāciju par jūsu datu izmantošanu, parādu rašanos un izmaiņām kredītvēsturē.

Vissvarīgāk apzināties kredītvēstures nozīmīgumu ir tieši jauniem cilvēkiem, jo sabojājot to jau pirmajos gados, kad jaunietis kļuvis ekonomiski aktīvs, tiek liegta kreditēšanas pakalpojumu izmantošana nākotnē, kad tie, iespējams, būtu vairāk nepieciešami. Laba kredītvēsture sniedz iespēju saņemt izdevīgākus piedāvājumus kreditēšanas un pēcapmaksas pakalpojumiem. Saņemot kaut vai par vienu atmaksas procentu izdevīgāku aizdevumu, par visu atmaksas periodu ir iespējams ietaupīt pat vairākus tūkstošus eiro.

Latvijas Bankas kredītu reģistrs saņem ziņas par parādsaistībām tad ja:

  • Parāds aizdevējam nav samaksāt vismaz 60 dienas pēc noteiktā atmaksas termiņa,
  • Parāda summa ir sasniegusi vismaz 150 eiro.

Parādsaistību reģistrā informācija par parādu glabājas 15 gadus.

Informācija par parādsaistībām glabājas arī privātajās datu bāzēs. Populārākās no tām ir Creditinfo Latvija, kuru pārsvarā izmanto ātro kredītu izsniedzēji un Creditreform, kuru izmanto līzingu sniedzēji un tirgotāji.

Rūpējoties par savu kredītvēsturi jāņem vēra, ka arī neapmaksāts telefona rēķins var kļūt par traipu jūsu kredītvēsturē. Ja esat nonācis parādnieku sarakstā vai sabojājis savu kredītvēsturi, vislabākais veids, kā to izlabot ir apmaksāt parādu, taču pat šādā gadījumā jums varētu rasties problēmas ar kredītu saņemšanu bankā.

2 thoughts on “Kredītvēsture

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.