Kredīts mazās summās: kāpēc ne?

Finanšu palīdzībaKatram no mums var gadīties reizes, kad pirms algas saņemšanas jāaizņemas. Lieki būtu tagad analizēt cēloņus šim faktam. Varbūt vienkārši dzīves ritmā naudai netiek piešķirta liela vērība, jo – ir nozīmīgākas problēmas par dažu eiro trūkumu pirms algas dienas. Turklāt aizņemties šodien ir ļoti viegli.

Tātad tiem, kuri nogurdinājuši savus biedrus ar aizdevumu prasīšanu un kuru rīcībā nav apsviedīgu draugu ar radošām uzņēmēja spējām, lai iesaistītu cilvēku pelnošā biznesā un līdz ar to papildu peļņā, ir radīti ātrie kredīti. Mazās summās šie aizņēmumi nerada lieku satraukumu. Distances kredītu kompānijas (un kredītiestādes vispār) ir parūpējušās par ārkārtīgi labu līdzekli, pret nepatīkamajām lūdzēja sajūtām, gluži vienkārši piedāvājot izpirkt parādu ar pievienoto procentu likmju palīdzību.

Atceros laiku, kad meklētie pieci lati bija jārod no rīta, pirms došanās uz darbu – un tie bija mājinieki, kuriem nācās izturēt ilglaicīgu mēneša pēdējo dienu „naudas teroru”. Arī kolēģi darbā dabūja trūkties. Taču bez līdzekļiem palikt, pateicoties vairākiem labvēlīgiem apstākļiem, nekad nav nācies. Vēlāk, kad modē un nepieciešamības radīti nāca bankas konti, atvieglojošs risinājums bija overdrafta piedāvājums. Parādu var gaumīgi atdot no algas, turklāt bez liekām diskusijām. Banka paņem savu tiesu, procentus ieskaitot, un, kas pats labākais – vairs nav jāprasa nauda ģimenes locekļiem. Ironiski, bet patiesi: Tu paņem svešu naudu, par kuras izmantošanu pats arī samaksā.

Mazliet nepatīkamais aspekts kredītu no interneta ņemšanai ir, ka to saņemšana uz brīdi aizņēmējam rada mānīgu iespaidu par naudas situācijas uzlabošanos. Var iekulties nepatikšanās. Taču – ko darīt, pirmās reizes ir pieredzes uzkrāšanai. Kad kredīts jāsāk atmaksāt, bet atmaksājamā ikmēneša summa ir lielāka par atlikumu, kas būtu jātērē tikai pašu nepieciešamāko vajadzību pirkumiem, Tu sāksi domāt pareizi. Tomēr, lai nenonāktu šādās situācijās, laikus jāpārliecinās, ka ātrais jeb distances kredīts tiek ņemts tikai nelielos apmēros un atbilstoši ienākumu apjomam.

Reaģējot uz piedāvājumu, arī valsts līmenī tikušas izstrādātas normas, kas palīdz gan patērētājam, gan alternatīvo finanšu pakalpojumu sniedzējiem. Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) vietnē atrodams plašs skaidrojums par ātrajiem kredītiem. Ir radīti grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, aizsargājot klientu intereses – likuma normas attiecas gan uz kredītu izsniegšanu naktīs, gan maksimālo pieļaujamo kredīta pieaugumu kredīta atmaksas laikā, gan uz atteikšanās tiesībām un citiem līdz šim problemātiskiem gadījumiem distances kredītu jomā.

Viss iepriekš minētais ir apzināta norāde uz ātro kredītu tirgus labo praksi Latvijā. Nelielās summās, atbilstošos apmēros un termiņos, nepārspīlējot to biežumu, distances kredītu ņemšana ir normāls solis cilvēkam, kuram ir regulāri ienākumi un spēja atmaksāt kredītu.

Galvenie nosacījumi, lai kredīts nekļūtu par slogu, ir

  1. kredīta nelielais apjoms,
  2. atmaksas summa mēnesī nepārsniedz 30-40% no ikmēneša ienākumiem,
  3. ātrais kredīts risina tikai īslaicīgas finansiālas problēmas,
  4. distances jeb ātrais kredīts nav līdzeklis cita kredīta segšanai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.